((¯`»ﷲ ﷲ iLaHiSeVda.CoM ﷲ ﷲ «´¯))FoRuM«´¯))

๑۩۞۩๑((¯`» ﷲ ﷲ Mübarek Gün Ve Geceler ﷲ ﷲ «´¯))๑۩۞۩๑ => Ramazan => Konuyu başlatan: NURLUYOL üzerinde 06 Eylül 2009, 00:27:04Konu Başlığı: Sırasıyla Teravih Namazı Kılanın Faziletleri (3)
Gönderen: NURLUYOL üzerinde 06 Eylül 2009, 00:27:04
Ali ibni Ebi Talib (r.a.) ramazan ayında ki teravihin faziletini misallerle anlatmak üzere şöyle buyurdu:

'' Allah-u Teala' nın bu ayın kıyamını nasip etmiş olduğu kimselere ne mutlu! Ne mutlu!

Onaltıncı Gece: Kabrinden: Şahitlik ederim ki: Allah-u Teala'dan başka hiç bir ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki: Muhammed (s.a.v.) O'nun kulu ve Rasulüdür.' diye nida ederek (kelime-i şehadet getirerek) kabrinden çıkar. Böylece Allah-u Teala kendisine cehennemden kurtuluş beratı ve cennete giriş beratı yazar.

Onyedinci Gece: Cennetteki makamını görmedikçe dünyadan çıkmaz, kendisine peygamberlerin sevabının bir misli bağışlanır.

Onsekizinci Gece: Mücahitlerin ve şehitlerin ecrine nail kılınır ve bir melek kendisine: Ey Allah'ın kulu! Muhakkak ki Allah-u Teala senden de anan babandan da razı olmuştur' diye nida eder.

Ondokuzuncu Gece: Allah-u Teala kendisine dünya ve ahiret sıkıntılarına karşı kafi gelir ve Firdevs cennetinde derecelerini yükseltir.

Yirminci Gece: Rasulullah (s.a.v.)'i görmeden, kendisini cennetle müjdelemeden ve melekler onu ziyaret etmeden dünyadan çıkmaz.

Yirmibirinci Gece: Allah-u Teala kendisine cennette nurdan bir köşk bina eder ve ona göktekilerle yerdekiler sayısınca sevap yazar.

Yirmiikinci Gece: Allah-u Teala ona Muhammed (s.a.v.)'in ümmetinden yetimleri ve dulları doyuran herkes kadar ecir yazar. Böylece o, kıyamet gününe hertürlü gamdan ve kederden emin olarak gelir.

Yirmiüçüncü Gece: Muhammed (s.a.v.)'in ümmetinin esirlerini satın alıp onları azad etmiş gibi (sevaba nail) olur. Ve Allah-u Teala kendisine cennette bir şehir bina eder.

Yirmidördüncü Gece: Allah-u Teala amel defterini ona sağ elinden verir, kendisinin yirmidört adet makbul dua hakkı olur.

Yirmibeşinci Gece: Allah-u Teala ölüm meleğini ona en güzel bir surette gönderir de o onu, bitmez tükenmez nimetlerle müjdeler.

Ayrıca Allah-u Teala ondan kabir azabını kaldırır.

Yirmialtıncı Gece: Cennet kendisine aşık olur ve Allah-u Teala onun için kırk senelik sevap yükseltir.

Yirmiyedinci Gece: Allah-u Teala Rıdvan'a cennet kapılarını onun için açmasını emreder.

Yirmisekizinci Gece: Allah-u Teala meleklere kendisine cehennem kapılarını kitlemelerini emreder.

Ayrıca onun cennette bin derecesini yükseltir.

Yirmidokuzuncu Gece: Allah-u Teala ona Eyyub (a.s.)'ın belasına karşı (sabretme) sevabı gibi ecirler yazar ve kötülüklerini kendisine örter.

Otuzuncu Gece: Olduğu zaman: Allah-u Teala:

' Ey Benim (teravih namazlarını bitiren) kulum! Cennet meyvelerinden ye, Selsebil gözesinden yıkan ve Kevser suyundan iç, Ben senin Rabbinim: sen de Benim kulumsun' buyurur.

Böylece bir münadiye, gökyüzünden doğru (kendisi adına)

'İşte bunlar azabımdan azadlılarımdır!

İzzim, celalim ve yüce makamım hakkı için: Muhammed (s.a.v.)'in ümmetinden oruç tutanları cennete girdireceğim!' diye nida etmesini emreder.''

Kaynaklar: (Kitabü'l-meva'iz fi fünuni'l-mecalis,Zühretü'r-riyad, İsmail Hakkı, Mecalisü'l-va'z ve't-tezkir, sh:88-90)


Konu Başlığı: Sırasıyla Teravih Namazı Kılanın Faziletleri (3)
Gönderen: pigment_38 üzerinde 06 Eylül 2009, 10:17:36
mevla razı olsun..


Konu Başlığı: Sırasıyla Teravih Namazı Kılanın Faziletleri (3)
Gönderen: NURLUYOL üzerinde 06 Eylül 2009, 12:51:05
ecmain aminn