Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Şa'ban Ayında Kıblenin Tahvilİ  (Okunma Sayısı 1013 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NURLUYOL
NURLUYOL
Usta Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 25 Temmuz 2009, 14:57:31 »

Kıble'nin Beyt-i Mukaddes'ten Ka'be'ye döndürülüşü de Şa'ban ayında vuku bulmuştur.

Rasulullah (s.a.v.) bunu kuvvetli bir istekle bekliyor, hergün yüzünü semaya doğru çevirerek bu hususta İlahi vahyi gözlüyordu ki neticede Allah-u Teala Şa'ban ayınada, Habibini razı etmek , gözünü aydın etmek ve maksadına eriştirmek üzere:

''Biz çoğu kere Senin yüzünün semada dönüp durduğunu görmekteyiz. Andolsun ki Seni razı olduğun bir kıbleye döndüreceğiz.

Artık yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Siz de her nerede bulunursanız yüzlerinizi (namazda) onun cihetine çevirin'' (Bakara Suresi: 144 ayet-i celilesini indirdi.)

İşte bu:

'' Yakında Rabbin Sana o derece verecek ki artık Sen razı geleceksin (Duha,Suresi5 ayet-i kerimesi ile büyük bir munasebet arz etmektedir.)

Aynı zamanda Aişe (r.a.)'nın, Rasulullah (s.a.v.)'e hitaben söylemiş olduğu:

'' Ben, Rabbinin Senin isteklerini yerine getirmede çok çabuk davrandığını görüyorum'' sözü de, böylece daha iyi anlaşılmaktadır.

Ebu Hatim el-Büsti (Rahimetullah)'ın bu husustaki beyanı şöyledir. Müslümanlar Beyt-i Mukaddes'e doğru, tamı tamına onyedi ay üç gün namaz kıldılar.

Rasulullah (s.a.v.) rabi'u'l-evvel ayının onikisine rastlayan pazartesi günü Medine-i Münevvere'ye gelmişti.

Allah-u Teala O'na, Şa'ban-ı şerifin yarısına denk gelen salı günü, bundan böyle namazda Ka'be'ye yönelmesini emretti.

Kaynaklar: (Kurtibi, el-Cami'u li ahkami'l-Kur'an,2/150)

UMUT IŞIGININ HİÇ HAYATMIZDAN EKSİK OLMAMASI DİLEGİYLE Kİ SEVGİ,VEFA VEDE BARIŞI DÜNYADA YAŞATABİLELİM.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it