Son mesaj - Gönderen: eylül yorgunu - Perşembe, 19 Ocak 2012 11:57
Selamun aleykum...< >Güzel ahlakın en güzeli sana gelmeyene senin gitmendir,seni mahrum edene senin iyilik etmendir.Sana zülmedeni affetmendir.Halkın sana ihtiyacı , hakkın nimetinin revaç bulmasıdır.
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Şa'ban-ı Şerifte İstiğfaR  (Okunma Sayısı 880 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NURLUYOL
NURLUYOL
Usta Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 26 Temmuz 2009, 12:30:48 »

Nevf el-Bikali (r.a.)'dan nakledildiğine göre:

İstiğfarın bir çok siğasi varsa da Ali ibni Ebi Talib (r.a.)'dan rivayet edilen şu istiğfar pek büyüktür

Bir a'rabi, Ali (r.a.)'a gelerek, karşılaştığı zorluklardan, maddi sıkıntıdan ve çoluk çocuğunun kalabalık oluşundan şikayette bulununca, o kendisine:

'' İstiğfara devam et'' buyurdu. Adam bir zaman sonra tekrar gelerek: çok istiğfar ettiğini fakat halinde bir düzelme görmediğini arz edince, ona:

'' Her halde sen istiğfarı güzel yapamıyorsun''dedi.

O kişi ''O zaman sen bana öğret'' deyince, buyurdu ki:

'' Niyetini güzel yap, Rabbine itaat at ve şöyle söyle'':

'Ey Allah'ım! Şüphesiz ki ben, Senin verdiğin afiyetle, bedenimin işlemeye kuvvet kazandığı, üstün nimetinle gücümün eriştiği, bol verdiğin rızkınla elimin uzandığı her günahımdan, Senden korksamda, cezamı geciktirmene güvenerek veya hilmine yaslanarak ya da cömertçe affına itimat ederek işlemiş olduğum her günahtan mağfiret diliyorum.

Ey Allah! Gerçekten ben kendisinde, emanetime hainlik ettiğim, ya da kendime eksik bıraktığım veya nefsim için savurganlıkta bulunduğum yahut şehvetimi tercih ettiğim, veya başkası için uğraştığım ya da bana uyanı azdırıp düşürdüğüm yahut hilekarlıkla üstün geldiğim her günahtan ötürü aff-ı mağfiret istiyorum.

Hani Sen benim bu günahlarımı istemezken, ben Sana karşı ey Mevla'm! Hile yaparmışcasına davranmıştım da, Sen ezeli ilminle benim ne yolu seçeceğimi bildiğinden, beni o işlerden engellememiştin.

Fakat beni zorla günahlara sokmayıp, acele etmeyerek beklemiştin ve bana zerre kadar bile zulm etmemiştin!

Ey acıyanların en acıyıcısı! Ey darlığımda sahibim! Ey yanlızlığımda enisim! Ey nimetimin koruyucusu! Ey belamın savuşturucusu! Ey sıkıntımın gidericisi!

Ey duamı işiten! Ey gözyaşıma acıyan! ey gerçekten günahımı silen! Ey güvenilir dayanağım! Ey en yakın kuratarıcım! Ey şefkatli Mevla'm! Ey Beyt-i Atik'in Rabbi!

Beni darlıklarımdan, geniş yola çıkar, tarafından beni en yakın zamanda güvenle feraha çıkar, her zorluk ve darlığı benden aç, gücüm yeten, yetmeyen her şeye kafi gel.

Her türlü gam ve kederi benden uzaklaştır. Her üzüntü ve dertten beni halas et.

Ey sıkıntıları açan! Ey gamları keşfeden! Ey yağmuru indiren! Ey darda kalmışın duasını kabul eden! Ey dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim'i!

Yrattıklarından seçtiğin Muhammed(s.a.v.)'e ve ak pak olan Ehl-i Beyt'ine salat eyle!

Ey bütün zarar ve belaları açan! Ey tüm gizli ve kapıları bilen! Ey merhametlilerin en çok acıyanı! Göğsümü daraltan, sabrımı tüketen, çaremi azaltan ve kuvvetimi zaafa uğratan her musibeti benden gider!

İşlerimi Allah- u Teala'ya ısmarlıyorum. Şüphesiz ki Allah-u Teala kulları hakkıyla görendir.

Muvaffakıyetim ancak,Allah-u Teala'nın yardımıyladır.

Ancak O'na güvendim. O,büyük Arş'ın Rabbidir.'' Amin!

Bu tavsiye ile amel eden zat dedi ki:

''Ben bu istiğfarı bir kaç defa yaptıgım anda Allah-u Teala benden bütün dertleri ve sıkıntıları kaldırdı, rızkımı bollaştırdı ve bütün nihnetlerimi giderdi.

Kaynaklar: (Habib aydarus,Ikdü'l-yevakiti'l-cevheriyye,1/95-96, Seyyid Maliki,Ma'zu fi Şa'ban,sh: 63-65)

UMUT IŞIGININ HİÇ HAYATMIZDAN EKSİK OLMAMASI DİLEGİYLE Kİ SEVGİ,VEFA VEDE BARIŞI DÜNYADA YAŞATABİLELİM.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it