Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: DOSTLARA MEKTUP - Bediüzzaman SAİD NURSi  (Okunma Sayısı 1352 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
^^AğAcAn^^
Süper Admin
Altın Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 20 Ocak 2009, 20:09:14 »

DOSTLARA MEKTUP - Bediüzzaman SAİD NURSi

Kainatta hiçbirşey yoktur ki O'nu hamd ile tesbih etmesin.”(İsra: 44)

Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi; gece gündüz devam ettikçe, sabah ve akşam geldikçe, ay ve güneş döndükçe "Ferakadan" denilen iki yıldız doğdukça… kardeşlerime olsun.

GAYRETLİ kardeşlerim, hamiyetli arkadaşlarım ve dünya denilen gurbet diyarında teselli vesilelerim!

Madem Cenâb-ı Hak sizleri, düşünceme bağışladığı mânâlara hissedar etmiştir; elbette hissiyatıma da hissedar olmak hakkınızdır. Sizleri müteessir etmemek için, gurbetimdeki ayrılığımın çok elîm kısmını saklayıp bir kısmını sizlere anlatacağım. Şöyle ki:

Şu iki üç aydır pek yalnız kaldım. Bazan on beş yirmi günde bir defa misafir yanımda bulunur. Diğer vakitlerde yalnızım. Hem yirmi güne yakındır dağcılar yakınımda yok, dağıldılar.

İşte gece vakti şu garibâne dağlarda sessiz, sadasız, yalnız, ağaçların hazinli hemhemeleri içinde, kendimi birbiri içinde beş çeşit renkli gurbetlerde gördüm.

Birincisi: İhtiyarlık sırrıyla çoğu zaman, akran ve ahbabım ve akrabalarımdan ayrı, yalnız ve garip kaldım. Onların beni bırakıp berzah alemine gitmelerinden dolayı meydana gelen hazin bir gurbeti hissettim.

İşte, şu gurbet içinde ayrı diğer bir gurbet dairesi açıldı; geçen bahar gibi alâkadar olduğum çoğu varlık beni bırakıp gittiler. Bundan dolayı oluşan ayrılıklı bir gurbeti hissettim.

Ve şu gurbet içinde bir gurbet dairesi daha açıldı ki; vatanımdan ve akrabalarımdan ayrı düşüp yalnız kaldığımdan dolayı oluşan ayrılıklı bir gurbeti hissettim.

Ve şu gurbet içinde, gecenin ve dağların garibâne vaziyeti bana acıklı bir gurbeti daha hissettirdi.

Ve şu gurbetten dahi, şu fâni misafirhaneden ebedi hayat tarafına harekete hazır olan ruhumu fevkalâde bir gurbette gördüm. Birden, fesübhânallah dedim, bu gurbetlere ve karanlıklara nasıl dayanılır diye düşündüm. Kalbim feryatla dedi:

Yâ Rab, garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvânem, alîlem, âcizem, ihtiyarem,

Bî-ihtiyarem, el-aman-gûyem, afv-cûyem, meded-hâhem, zidergâhet İlâhî!

Birden, imanın nuru, Kur'ân’ın feyzi, Rahmân’ın lütfu imdadıma yetiştiler. O beş karanlıklı gurbetleri, beş nuranî dostluk dairelerine çevirdiler. Lisanım: "Allah bize yeter, o ne güzel vekildir" dedi. Kalbim: "Eğer yüz çevirirlerse de ki: Allah bana yeter! Ondan başka ilah yoktur. O'na dayandım. O en büyük arşın sahibidir."(Tevbe-129) ayetini okudu. Aklım dahi, ızdırabından ve dehşetinden feryat eden nefsime hitaben dedi:

Bırak biçare feryadı, belâdan kıl tevekkül. Zira feryat, belâ ender hata ender belâdır bil.

Belâ vereni buldunsa eğer, safâ ender vefâ ender atâ ender belâdır bil.

Madem öyle, bırak şekvâyı, şükret; çün belâbil, demâ keyfinden güler hep gül mül.

Ger bulmazsan, bütün dünya cefâ ender fenâ ender hebâ ender belâdır bil.

Cihan dolu belâ başında varken, ne bağırırsın küçücük bir belâdan, gel tevekkül kıl.

Tevekkül ile belâ yüzünde gül, tâ o da gülsün. O güldükçe küçülür, eder tebeddül.

Hem üstadlarımdan Mevlânâ Celâleddin'in nefsine dediği gibi dedim: O "ben sizin Rabbiniz değil miyim?" dedi.
Ve sen "bela"(evet Rabbimizsin) dedin. Bela demenin şükrü nedir? Belâ çekmektir.

Bela çekmenin sırrı nedir? “Fakr-u fena dergahının halkasına vuran benim” demektir.(*)

O vakit nefsim dahi "Evet, evet. Acz ve tevekkülle, fakr ve sığınmakla nur kapısı açılır, karanlıklar dağılır. Elhamdulillâhi alâ nûri'l-îman ve'l-İslâm" dedi. Meşhur Hikem-i Atâiyenin şu fıkrasının: "Cenâb-ı Hakkı bulan neyi kaybeder? Ve O’nu kaybeden neyi kazanır?"; yani, "O’nu bulan herşeyi bulur. O’nu bulmayan hiçbir şey bulmaz, bulsa da başına belâ bulur" ne derece âli bir hakikat olduğunu gördüm ve "Gariplere müjdeler olsun" hadisinin sırrını anladım, şükrettim.

İşte, kardeşlerim, karanlıklı bu gurbetler, gerçi iman nuru ile nurlandılar; fakat yine bende bir derece hükümlerini yerine getirdiler ve şöyle bir düşünceyi verdiler: "Madem ben garibim ve gurbetteyim ve gurbete gideceğim. Acaba şu misafirhanedeki vazifem bitmiş midir? Tâ ki sizleri ve Sözleri vekil olarak tayin etsem ve bütün bütün alâkamı kessem" fikri hatırıma geldi. Onun için sizden sormuştum ki, "Acaba yazılan Sözler kâfi midir, noksanı var mı? Yani vazifem bitmiş midir? Tâ ki rahat bir kalble kendimi nurlu, zevkli, hakikî bir gurbete atıp, dünyayı unutup, Mevlânâ Celâleddin'in dediği gibi: ‘samanın ne olduğunu bilir misin? Varlık aleminden geçip mutlak fena(makam) içinde beka zevkini tatmaktır’ deyip, ulvî bir gurbeti arayabilir miyim?" diye sizi o suallerle sıkmıştım.

El-Bâkî Hüve'l-Bâkî (Baki olan yalnız Allah'tır)

(*) Dîvan-ı Kebir 

MERYEM
Site Admin
Moderatör
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #1 : 25 Ocak 2009, 22:31:46 »

Cihan dolu belâ başında varken, ne bağırırsın küçücük bir belâdan, gel tevekkül kıl.

ceylan44
Moderatör
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2009, 08:33:41 »

gönlüne sağlık allah hepimize şükretmeyii nasip etsin
HASANERGİN
Gelişmiş Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2009, 17:04:03 »

ALLAH RAZI OLŞUN KARDEŞ. EMEĞİNE SAĞLIK.
bedirh@n
Moderatör
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2009, 17:09:40 »

Alıntı
İşte, kardeşlerim, karanlıklı bu gurbetler, gerçi iman nuru ile nurlandılar; fakat yine bende bir derece hükümlerini yerine getirdiler ve şöyle bir düşünceyi verdiler: "Madem ben garibim ve gurbetteyim ve gurbete gideceğim. Acaba şu misafirhanedeki vazifem bitmiş midir?

eyy Wallah,Allah razı olsun kardeşim
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it