Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Sağlık reçetesi: Oruç  (Okunma Sayısı 909 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
seza
Moderatör
*

Puan: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2766

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 12 Eylül 2009, 08:57:34 »

SAĞLIK REÇETESİ: ORUÇ
Osmanlı Padişahı Muhteşem Kanunî Sultan Süleyman, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyor. Şair Padişah, bu beytiyle “sağlık” nimetinin önemini vurguluyor ve asıl “devlet”in sağlık olduğunu dile getiriyor.
Sağlıklı yaşamanın kıymetini nedense bilemiyoruz çoğu zaman. Gençlik, zaman, sağlık gibi nimetlerin kıymetini onları kaybettiğimizde çok daha iyi anlıyoruz. Yaşlılar gençliklerinin kıymetini bilemediklerini söylüyorlar. “Vakit nakittir” sözünü çoğumuz yeterince anlayamıyoruz.
Ya sağlık?
Yaşlı, genç, sağlıkla ilgili sıkıntısı bulunan herkes, sağlıklı olduğu günleri hatırlayarak “keşke” der: “Sağlığıma dikkat etseydim.”
Yaratıcımız, insanın sağlıklı yaşaması için gerekli nimetleri de onunla birlikte yaratmıştır. Tıp, bu alandaki çalışmalarını sürdürmekte, hastalıklarla mücadele yolunda, kâinattaki bu nimetleri ilâca dönüştürmeye çalışmaktadır.
Sağlıklı olmak ne büyük bir nimettir!
Sağlıksız olan insan, sağlıklı olmak için nelerini vermez? Farklı bir yaklaşımla birkaç soruyu cevaplayalım: “Yalnızca bir gözümüzü bedelini vererek almak isteyen birisinden kaç lira isteriz? Aklımızın belli bir yüzdesini hangi bedelle başkalarına verebiliriz?” Bu ve benzeri sorular sağlığımızın ne derece büyük önem taşıdığını ortaya koymuyorlar mı?
Sağlığımız elbette çok büyük bir nimettir.
Bu nimetin hakkını vermek durumundayız.
Sağlıksız olan insan, yaşantısını normal ölçülerle sürdüremez. İbadetini, görev ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getiremez. Bu açıdan sağlığa dikkat etmek, aynı zamanda dinî bir görev ve sorumluluktur.
Sağlıklı yaşamak için gereken kuralları yerine getirmek durumundayız. Temizliğe dikkat, vücudumuza zarar verici maddeleri kullanmamak, sağlıklı beslenmek, ruhî ihtiyaçlarımızı gidermek vb. bizi sağlıklı kılar. Dinimizin haram kıldığı şeyleri yemek, içmek, günahlardan kaçınmamak günah olduğu gibi, sağlığımızı da tehlikeye sokar.
Sağlıklı yaşamak için reçete; Yaratıcımızın emir ve tavsiye ettiği bir biçimde yaşamaktır.
İbadet, ruh sağlığımız kadar bedenimiz için de büyük önem taşıyan bir görevdir.
Namaz, oruç, hac, zekât vb. ibadetler bu anlamda pek çok hikmeti de birlikte taşırlar.
Sevgili Peygamberimizin, “Oruç tutunuz, sağlık bulunuz” sözü sağlıklı yaşamak için altın bir öğüttür.
Orucun insanın beden ve ruhuna yönelik olumlu etkileri, bedeni yenileyici, bir anlamda vücudu bir ay bakıma alışı, ruh sağlığını onarıcı, ruhunu inceltici, ona aç insanların halini hatırlatıcı vb. pek çok hikmetini de düşünerek, “oruç tutalım sağlık bulalım.”
RIFKI KAYMAZ
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it