Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Ramazan-ı Şerifin 27. Gecesİ  (Okunma Sayısı 1052 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
NURLUYOL
NURLUYOL
Usta Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 13 Eylül 2009, 23:11:22 »

Asr-ı saadetten günümüze kadar bütün ümmetin, camilerde kalabalık cemaatlerle bu geceyi ihyada ittifak etmeleri, hiç şüphesiz ki Kadir Gecesi olarak en ümitli gecenin bu gece olduğu delilidir.

Nitekim İbni Ömer (r.a.)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

''Kadir Gecesini yirmiyedinci gecede arayın.'' Kaynak: (Abd ibni Humeyd,no:791)

Mu'aviye ibni Ebi Süfyan (r.a.)'dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (s.a.v.)şöyle buyurmuştur:

''Kadir gecesi yirmiyedinci gecedir'' Kaynak: (Muhammed ibni Nasr,sh:106)

Diğer bütün rivayetlerde ''arayın'' ifadesi yer verilirken, burada kesin ifade kullanılması dikkat çekicidir. Bu yüzden Ömer, Huzeyfe ve daha bir çok sahabe (r.a.) Kadir Gecesinin yirmiyedinci gece olduğunda hiç şüphe etmezlerdi.

Kaynak: (İbni Ebi Şeybe,el-Musannef,2/512,3/74)

İbni Abbas (r.a.)'dan rivayete göre:

Bir adam Rasulullah (s.a.v.)'e gelerek:

''Ya Rasulullah! Ben çok yaşlı biriyim, gece namazına kalkmak bana çok ağır geliyor, bana bir geceyi emret de, ola ki Allah beni onda Kadir Gecesine muvaffak kılar.'' dediğinde, Rasulullah (s.a.v.): ''sen yediye sarıl!'' Kaynak: (Muhammed ibni Nasr Kıyamu'l-leyl,sh:107)

Bu hadisi şeriften de anlaşıldığına göre: hastalık gibi meşru bir mazaret yüzünden mübarek geceleri ihya edemeyenler mahrum edilmeyecektir.

Nitekim İmam-ı Cüveybir,Dahhak (r.a.)'a

'' Hayızlı, nifaslı,yolcu ve (hastalığından dolayı) uyuyan kişinin Kadir Gecesinden nasibi varmıdır? diye sorduğunda,o:

''Evet! Allah-u Teala kimin (müsait zamanlarında yapmış olduğu) amellerini kabul etmişse, elbette ona Kadir Gcesinden nasibini verecektir.'' buyurarak, meselenin, çok ibadete değil de, makbuliyete dayandığını ve itibarın, beden amelinden çok, kalbin takva ve niyetine bağlı olduğunu ifade etmiştir.

Nitekim nice namaz kılan mahrum, nice uyuyan da merhum vardır. Evet, biri uyurken kalbi zakir, diğeri de kılarken, kalbi facirdir. Bu yüzden büyükler:

'' Şüphesiz ki kaderler yardım edince, Uyuyanı kılanı ilhak ederler'' demişlerdir.

Şu bilinmelidir : Kadir Gecesinin günüde, gecesi kadar değerlidir.

Nitekim Amir ve Hasen ibni Hurr (r.a.): '' Kadir Günündeki amel, gecesindeki amel gibidir. Zira günü gecesi,gibi gecesi de günü gibidir.'' demişlerdir.

Kaynak: (İbni Ebi Şeybe,el-Musannef,2/515,14/23,24)

Onların bu rivayeti, Enes ibn-i Malik (r.a.)'dan rivayet edilen şu hadisi şerifte Rasulullah (s.a.v.) tarafından açıkça bildirilmiştir:

'' Dört gece vardır ki, geceleri günleri gibi, günleri de geceleri gibi (faziletli)dir.

Allah-u Teala, bunlarda yapılan yeminleri doğru çıkarır (ism-i şerifi adına and verilerek yapılan duaları kabul eder), canları (cehennemden)azad eder ve bol mükafatlar ihsan eder.

(Bunlar da

(1) Kadir Gecesi ve sabahı,

(2) Şa'banın yarı (onbeşinci) gecesi ve sabahı,

(3) Arefe gecesi ve sabahı,

(4) Cuma gecesi ve sabahı.''

Kaynak: (Hafız Ebu Nu'aym, Ahmed ibn-i Hicazi, Tuhfetü'l-ihvan,sh: 51)

UMUT IŞIGININ HİÇ HAYATMIZDAN EKSİK OLMAMASI DİLEGİYLE Kİ SEVGİ,VEFA VEDE BARIŞI DÜNYADA YAŞATABİLELİM.
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it