Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Kaza ve Kadere İnanmanın Faydası...  (Okunma Sayısı 2944 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bedirh@n
Moderatör
*

Puan: 189
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2115
İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 28 Kasım 2009, 13:24:52 »

Kaza ve Kadere inanmanın hikmeti ve faydası şu şe­kilde ortaya çıkar:

1) Kadere inanmak kalbe huzur verir, insanın iç dün­yasına rahatlık sağlar, sinirleri yatıştırır, kişiden gam keder ve hüznü giderir. Kişide bu duygular hakim olunca hareketleri ve aklı dosdoğru olur.

2)  İç dünyaya cesaret verir, kişiyi atılgan yapar, düş­manlarla korkusuzca savaşa güçleri, vasıtaları ve ifadeliri ne kadar güçlü olursa olsun onlarla mücadeleye sevkeder.

3)  Kadere iman, üstünlüğün Allah'a ait olduğunu ve devamlı olarak O'na itimad edilmesi gerektiği düşüncesini

aşılar.

4)  Mümini dengeli ve Ölçülü hareket eden bir insan yapar. Mümin bu imanıyla bir nimete kavuşunca şimar-maz, bir belaya çarpınca sabırsızlık göstermez. Bolluk da şükreder, darlık da sabreder. Yüce Allah şöyle buyuruyor: "Yeryüzüne ve sizin başınıza gelen bir bela yoktur ki biz onu yaratmadan önce o kitab da bulunmasın. Doğ­rusu bu Allah'a kolaydır. Bu, kaybettiğinize üzülme-meniz ve Allah'ın size verdiği nimetlerle şımarmama­nız içindir. AUah,kendini beğenip öğünen hiç kimseyi

sevmez. (Hadid: 22,23)

Müslim'de Suheyb'den nakledilmiştir: Peygamberi­miz (sav) şöyle buyurdu: "Müminin işine hayret ederim. Çünkü onun her işi hayırdır. Bu durum müminden başka hiçbir kimse için böyle değildir. Şayet ona sevinç verici birşey isabet ederse şükreder. Bu da kendi lehine bir hayır olur. Eğer ona zarar ve ziyan verecek bir hal isabet ederse sabreder, bu da onun lehine bir hayır olur." (Müslim, Zühd 64)

5) Kadere iman kişiyi kullara kulluk etmekten, onlara boyun eğmekten kurtarır. Çünkü kişi başına gelen her şe­yin Allah'dan olduğunu bilir. Ümmet bir araya gelse ona, Allah'dan olduğunu bilir. Ümmet bir araya gelse ona Al­lah'ın yazdığından öteye hiçbir zarar veremeyeceklerini,rızkını ve ecelini tamamlamadıkça ölmeyeceğini de çok iyi bilir.

6)  Kadere iman; mü'mini hiçbir güce baş eğmez ve güçlü kılar. Onu, nerede bulursa hakkı elde etmeye, batılı defetmeye hazırlıklı kılar.

7)  Mü'minin kalbini aldatma, pusu kurma ve sahte­karlıktan temizlenmiş ve arındırılmış yapar.

8  ) Kalbi zenginlik, emniyet ve kanaatle doldurur... Bu kalbe Allah sevgisini, ona dayanma ve ona tevekkül etme

duygusunu verir.

9) İnsandan dünyaya karşı aşırı hırs belalarını giderir. Çünkü hırs her yanlışın başı, her belanın kökü, her rezilli­ğin esasıdır.

10)  Allah'a ve insanlara karşı olan davranışlarda gü­zel ahlaklı olma kapısını açar.

11)  Mü'minin maddi ve manevi bütün güçlerini, ka­inattaki, Allah'ın kanunlarını öğrenme konusunda tama­men serbest bırakır. İnsan, yeni şeyler kurar, onarır, yeryü­zünün hazinelerini çıkarır, bu kainatın güzelliklerinden

faydalanır.

12) Kaza ve kadere iman, birtakım hedeflere ulaşma­da itici güç oluşturur. İnsan hayatında olumlu,sevindirci sonuçlar meydana getirir. İşte böyle kaza ve kadere inanan şerefli geçmişimiz, hayatın bütün sahalarında büyük zafer­ler elde etmişlerdir. Sebebi ere tam yapışarak Allah'ın dave­tini tebliğde yeryüzüne dağılmışlar, O'nun yolunda savaş­mışlar Allah'a tevekkül etmişler, O'ndan başkasından korkmamışlardır. Güçlü imanlarının önünde yeryüzündeki bütün güçleri küçük görmüşler,bu sayede büyük şan ve şe­ref kazanmışlardır. Bu sayesede İslâm büyük bir hızla yayılmış, mübarek ve önemli fetihler olmuş, küfrün kaleleri, saltanatı onların güçlü imanlarının önünde peşpeşe yıkılıp kaybolmuşlardır.

İşte kaza ve kadere iman budur. İşte bu imanın büyük sonuçları.

Allah'ın dinini kötüleyip bu inanca sahip olmayanlara gelince; bu kişiler her zaman zarar ve ayrılık da, bağlantı­ları kopmuş, yaşayışı dar ve gideceği yer cehennemdir. Adeta şu ayeti aynen doğrulamaktadırlar: "Benim yoluma uyan ne sapar, ve ne de bedbaht olur. Benim kitabım­dan yüz çeviren bilsin ki onun dar bir geçimi olur ve kıyamet günü de onu kor olarak hasrederiz."
Logged
seza
Moderatör
*

Puan: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 2766

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #1 : 28 Kasım 2009, 16:23:58 »

Kişide bu duygular hakim olunca hareketleri ve aklı dosdoğru olur.
İnsandan dünyaya karşı aşırı hırs belalarını giderir. Çünkü hırs her yanlışın başı, her belanın kökü, her rezilli­ğin esasıdır.
Allah razı olsun
Logged
bedirh@n
Moderatör
*

Puan: 189
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2115
İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2009, 11:15:39 »

amin ecmaın inş.
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it