Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Yarım Elma Olmayalım.  (Okunma Sayısı 1102 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cemrenur
Yeni Üye
*

Puan: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 22
İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 04 Ocak 2012, 00:47:52 »

Yarım Elma Olmayalım.

Kadınlarımız toplumu ayakta tutan temel taşlar.!
Kadınlarımız hayat bahçemizin en nadide gülleri!
Kadınlarımız hayat sularımız, hayatımızı aydınlatan ışık, merhamet sevgi, ilim pınarlarımız.
Ve kadınlarımız bir elmanın bütünü gibi bizlere sunulan en değerli varlık.

Evet elma dedik, hayatta her şey tüm bütünlüğü ile nasıl anlam taşıyıp değer kazanıyorsa, annelik kavramı da, kadın kavramı da böyledir.Annelik, kadınlık kavramını yarım olarak yapanlar pasif ve cansız bir kaynak olarak hayatlarını sürdürürler.
Annelikve kadın kavramını bir elma olarak düşünüp ikiye ayırırsak. Elmanın bir yanı sevgi, merhamet, hünerdir. Diğer yarısı ise ilim kültür, eğitim ve eğitmendir.
Eğer sadece ilk yarısındaki özelliği taşıyan anne isek, pasif başkalarının düşüncelerine muhtaç, geri planda kalan bir anneyizdir. Eşimize çocuğumuza çevremize, eğitimde ilimde, kültürel hizmetlerde yeterli olamayız. Bir şeyler yapsakta, yapmaya çalışsakta belli yerlerde , belli noktalarda hep tıkanıp kalırız.
Elmanın ilk yarısını hayatına alan nice anneler tanıyorum. Eşine çocuklarına ütüsüz kıyafet giydirmeyen,temizlik hastası,mutfakta marifetli…tabi ki, bütün bu özellikler bir bayanda olmalı, eşimize çocuklarımıza kusursuz hizmet etmeliyiz.Müslüman hanımın görevi bu ve ecride vardır.Benim anlatımımda vurgulamak istediğim elmanın bütünlüğü.
Bu özelliklerdeki bayan mükemmel bir eş, anne görünsede, elmanın diğer yarısına sahip olmadığı için eksiktir. Yeri gelir çocuğuna okulda verilen bir ödevde, anlatımda yardımcı olamaz. Öğretmeni veya herhangi biri annen destek olsun, yardım etsin dediğinde o elmanın ilk yarısına sahip olan mükemmel anne için çocuğu,
“annem cahil, ilmi yok, annem bilgisiz” diyebilir ki bu gün bunu diyen pek çok çocuk var. Ben bu kelimeleri bırakın çocuklardan ,annelerden cahilim, ilmim yok, anlamam diyerek seslenişlerini duyuyorum,şahit oluyorum ve çok üzülüyorum.
Bir yavrumuzun ağzından ,o elmanın bir yarısına sahip annesini bu şekilde sıfatlandırması bu zamanda ne kadar doğru sizce? Günümüzde her türlü imkanlar varken bunu kullanamamak!!!!
İslami bir sohbette söz hakkı alamamak, Hakkın kelamını anlatamamak, davada yer alamamak ve yavrusuna kaynak olamamak.
Bilmemek ayıp değil bizler ilime talip olmalıyız alıcı ve aktarıcı olmak için çaba sarfetmeliyiz. Müslüman kadın ilime koşmalı. Unutmayalım bir kadın hergün evin mobilyasının tozunu alıp parlatsada mobilya yine aynıdır fakat yavrumuza komşumuza bir anlatım yapsak, bilmediklerinde yardımcı olsak onlara rehber olsak o kişi değişebilir. Bu bizim içinde geçerli bilmediğimizi öğrenip hayatımıza alırsak kendimizde değişiklik yaratabiliriz bu çevremizdekilere ailemize de yansır bu halimiz.
Demek ki, elmanın bir yarısı ne kadar mükemmel olursa olsun. Müslüman kadının hayatında yeterli olmuyor. Elma bir bütün olmalıdır. Hizmet, merhamet ve sevgi elmanın sadece bir yarısıdır.Peki ya elmanın diğer yarısı?
Elmanın diğer yarısı ilimdir, kültürdür.
İslam ilime çok önem vermiştir. Kuranı Kerim oku emri ile gelmiştir.Daha sonra yine zümer süresi 9 ayettede ilime verilen önem vurgulanmıştır.
De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler."
(Zümer Suresi, 9)
Ayet ilimin önemini ne kadar güzel ortaya koyuyor değil mi? Neden müsluman kadın bilmeyen olacak? Neden elmanın diğer yarısını çürük tutacağız?
Allah’ü Teala ilim konusunda kadın ve erkeği eşit tutarken neden biz bayanlar kendimizin bir yarısını köreltip işe yaramaz olmak isteyelim? Bunu istemek uygulamak hayatımızı asalak olarak sürdürmek demektir.
İslam güneşi ile, kadının bütün hürriyet yolları açılmışken, bugün tüm ilim hizmeti ayaklarımıza gelmişken alamıyoruz veya almak istemiyoruz.
Çünkü atalarımızdan gelen bir düşünceye sıkı sıkı sarılıyoruz. Kadının görevi ev işleri, eşini ve çocuğunu doyurması, onların bakımını yapması. Hani kadın akıldan da noksan ya..
İşte bu cahil düşünce, islamın ilim güneşini söndürmek isteyenlere aittir. Bu düşünceyi insanlara öyle işlemişlerki çok normal geliyor bu cahillik insanlara. Gören gözleri kör ediyorlar. Ve kadınlar ilimden, kültürden uzak kalıplaşmış bir dünya içinde yaşarken kendilerine yeterli olduğunu sanıyorlar.Görmüyorlar bilmiyorlarki, elmanın diğer yarısını çürütüyorlar, köreltiyorlar.
Kadının aklı eksiktir sözü islama aitmiş gibi gösteriliyor. Hayır kadının aklı eksik değildir. Bu ayeti incelediğimiz de görüyoruz ki, kadının adalet ve hukuk konusunda bilgisi yeterli olmayabilir deniliyor.Bizim sahte hocalarımız ve ilimsiz ilim sahibi olan insanlarımız kadının aklı noksandır anlatımıyla karşımıza çıkıyorlar.
Oysa kadının düşünce gücü ve güçlükleri yenmesi, direnci güçlüdür. Kadın zekası ile daha pratik ve net düşünür, görür.
Unutmayalım ki,
“beşiği sallayan el, dünyayı da sallar.”
Yine dinimizde ilim almak için sınıflandırma yoktur. Kadın erkek, memur müdür, yoksul zengin aynı ilimi alır, ilim kapısı herkese açıktır.
Alınacak ilmin başında Allah’ü Tealanın bizlerden istediği ilim gelmelidir. Ve daha sonra dünya hayatımızı sürdürmek için gerekli olan ilim olmalıdır.Bu iki ilimde kadın ve erkek eşittir. Kadınlarda dünyada hayatlarını sürdürebilmek, ahiretlerine yatırım yapmak insanlara yararlı olabilmek için erkekler gibi ilim almak ve aktarmak zorundadırlar.
Müslüman bir bayan ilim meclislerine, ilim pınarlarına koşar ve duasıyla ilim ister.
“Rabbim ilmimi artır.”
Taha-114
Müslüman bir bayan elmanın her iki yarısıyla tam bir bütün olarak ailesine çevresine rehber olmalıdır. İlmi noksan olduğu yerde onu öğrenmek için ilim kapılarına koşmalıdır.Bir pınar gibi gönüllere akmalıdır.
Müslüman kadın cahil olmaz, olamaz. İlmi, kültürü, sevgisi, merhameti hüneri ile mükemmel olmalı. İslamın bizlere getirdiği ilim olmazsa görüyoruz ki bir yanımız hep eksik kalıyor. Ve bu eksiklik bizlere cahilsin, anlamazsın, geri dur, diye sesleniyor.
Gelin boş olan yanımızı dolduralım. İlim hazinemizi genişletelim, din kardeşlerimizle paylaşalım.
Maddi hazineler paylaşılınca eksilir, fakat ilim hazinesi paylaşıldıkça artar, değer kazanır anlam taşır.
Bir kadın gerçekle yalanı ayırt edebilmeli. Bunu yapabilmek için ilim en güzel kaynaktır.
Sevgili bayanlar,
gelin dünya sözlerinin ardına düşeceğimize boş lakırdılara zaman ayıracağımıza ilim deryasına dalalım. Yarım elma değil bütün olalım inşallah.
Selam ve dua ile kalınız.

Yasemin ATAMAN
Logged
Asya33
Asya33
Üye
*

Puan: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 95

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2012, 20:57:25 »


Gelin boş olan yanımızı dolduralım. İlim hazinemizi genişletelim, din kardeşlerimizle paylaşalım.
Maddi hazineler paylaşılınca eksilir, fakat ilim hazinesi paylaşıldıkça artar, değer kazanır anlam taşır.

 ...Allah Razı Olsun... [emeğine sağlık]
Logged

Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it