Son mesaj - Gönderen: eylül yorgunu - Perşembe, 19 Ocak 2012 11:57
Selamun aleykum...< >Güzel ahlakın en güzeli sana gelmeyene senin gitmendir,seni mahrum edene senin iyilik etmendir.Sana zülmedeni affetmendir.Halkın sana ihtiyacı , hakkın nimetinin revaç bulmasıdır.
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Rahmet ayı...  (Okunma Sayısı 3036 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bilal
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 28 Temmuz 2013, 14:59:34 »

Peygamberimiz (s.a.v) Efendimizin hadisine göre;

Evveli rahmet,ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş ayı olan Ramazan ayının artık son günlerini yaşıyoruz.Önümüzde bin aydan daha değerli  kadir gecesi ve bayram var.Önce kendi nefsime ve sonra siz değerli kardeşlerime acizhane bir sorum olacak.Acaba bu ramazan ayında tuttuğumuz oruç, okuduğumuz kuran,kılmış olduğumuz namaz ve yapmış olduğumuz diğer ibadetler,hayatımızda ne gibi değişikliğe sebep oldu?

Evet oldu hemde çok diyebiliyorsak sizi tebrik ediyorum.Benim körü alışkanlıklarım vardı.Arada bir yalan söylerdim.İki kişi bir araya gelsek arkadaşlarımızın hoşlanmıyacağı sözler söylerdim yani dedikodu yapardım.Kuran okurdum ama ibret almzdım.Cenaze namazı kılardım ama nasihat almazdım.Kabir ziyareti yapardım ama ben de birgün ölecem beni de ziyarete gelecekler diye düşünmezdim. Hastaları ziyarete giderdim,birgün benimde hasta olup yatağa düşeceğimi düşünmezdim.Artık şimdi bunları da düşünüyorum.

Beşeri ilşkilerim hiç iyi değildi.Kırıcı oluyordum zaman zaman.Bu ramazan ayında dargın olan arkadaşlarımla barıştım ve kucaklaştım.Akrabalarımı aradım,arıyorum.Dargınları barıştırıyorum.ifatarlara gidip insanlarla sohbet ortamını değerlendiriyorum.Orucu neler bozardan ziyade oruç bana neler kazandırdı,davranışlarımı değiştirdimi diye düşünüyorum...

En önemlisi İçimde öylesine bir duygu varki: Abdestsiz elimize almadığımız,evimizin en güzel köşesine astığımız ve ara sıra cuma ve bayram gecelerinde elime alıp okuduğum veya okuduğumuz, ölülerimin ruhuna sevabını bağışladığım kuranı kerim, acaba benden şikayetci olurmu diye düşünmeye başladım.Kuranı hiç böylesine bu ramazan ayındaki gibi okumamıştım.Bambaşka duygular içindeyim.Kuranla dirildim adeta...
Oruç tutarken suriyeyi,mısırı ve islam coğrafyasındaki açlığı ,sefaleti,vurdumduymazlığı düşündüm.Ben orucumu çeşitli nimetlerle açarken,suriyede,mısırda oruçlu iken şehit edilen bir anne ve çocuğunu düşündümde lokmalar boğazımdan geçmedi.Dua ettim tüm müslümanlar için...

Evet değerli kardeşler,kendimizi sorgulama fırsatı bulabildiysek ve bu değişikliklere bu ramazan ayı bizde meydana getirebildi ise,sizi tebrik ediyor ve ramazan ayının rahmetinden yararlanmış olduğunuzu ifade edebilirim.
"kim yalanı ve yalanla iş yapmayı terketmezse Allahın onun aç kalmasına ihtiyacı yoktur" ne kadar güzel buyurmuş Rahmet peygamberi.
Oruçlu iken kötü söz söylemeyi bile bize yakıştırmayan peygamberimiz, orucun hikmetine vurgu yapmakta.

Allah tutmuş olduğumuz oruçlarımızı,kılmış olduğumuz namazlarımızı,yapmış olduğumuz diğer ibadetlerimizi kabul etsin inşallah.Hepinize hayırlı günler...                                                                                                                                                                              
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo

MKPortal ©2003-2008 mkportal.it