Son mesaj - Gönderen: MERYEM - Cuma, 20 Nisan 2018 20:56
Dünya dediğimiz de bir gurbet değil mi.?< >< >< >
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun  (Okunma Sayısı 1083 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
((_irfan_))
Yeni Üye
*

Puan: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 19
İlahi Dinle

İlahi Dinle

« : 07 Mart 2009, 00:08:55 »

Ey Âlemlerin Rabbi olan Allah’ım

Herkesin gönlünü yaratıp da
o gönüllerin isteklerini veren Sensin.
Adını konuşmaya başlayan çocuğa öğreten,
Sonra o çocuğa adını andıracak rızıkları veren yine Sensin.
Biz o çocuk gibi Sen’in lütfuna talip olduk,
Bizleri de o gibi layık olabilenlerden kıl.
Ömrümüzü, günlerimizi ve bu Cumamızı mübarek kıl.
Bizleri doğru olabilen ve de kalabilenlerden eyle!
Adının rahmetini öğrenen ve de öğretenlerden kıl
Huzuruna varırken bir çocuk timsali gibi çıkabilmeyi nasib eyle.
 


Mevlid Kandiliniz mübarek olsun

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Efendimizin doğum gecesinin yıldönümünü inşaallah pazar günü akşamı idrak edeceğiz. Rebiülevvel ayının onikinci gecesi Resulullah Efendimizin doğum gecesidir.


Bu gece Efendimizin dünyaya gelişleri olan "Mevlid-i Nebevi" şerefli bir zaman parçası olarak asırlardan beri "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.


Hz.Peygamber Efendimizin doğumu ile ilgili Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınan "Vesiletü'n-Necat" isimli şiir, Mevlid adıyla asırlardır, milletimiz tarafından, sevinçte ve tasada okunagelmiştir. Böylece Peygamber sevgisi etrafında bir kültür ve millî ruh olmuştur.


Muhterem Müslümanlar!


Hz.Muhammed (SAV) senede bir defa doğumu münasebetiyle değil, O her zaman ezanlarda, namazlarda, zikirlerde ve daha birçok yerlerde anılır. Şüphe yok ki, O, insanlık için bir önder, Allah'ı sevenler ve O'nun rahmetini ümit edenler için güzel bir örnektir.


Muhterem Müslümanlar!


Allah, Peygamber Efendimiz için bize, "O, sizin örneğiniz ve önderiniz" buyuruyor. Tek rehber olan Hz. Muhammed (SAV)'e hiç insan:


Televizyonunu kapatır mı?


Gecesini kapatır mı?


Millî Eğitimini kapatır mı?


Dairesini kapatır mı?


Kalbini kapatır mı?


Kafasını kapatır mı?


Caddesini kapatır mı?


Sokağını kapatır mı?


Evini kapatır mı?


Köşesini kapatır mı?


Muhterem Müslümanlar!


Mısırlı bir yazar "Türkistan Geceleri" adlı kitabında şöyle bir tesbitte bulunuyor:


Batı Türkistan'dan sonra Doğu Türkistan Çinliler tarafından işgal edilince, ilk defa Müslüman halkı benliklerinden koparmaya çalıştılar. Önce Çinli göçmenler getirilip yerleştirildi. Denildi ki,


Bir Çinli, Müslüman kıza talip olduğu zaman Müslüman buna evet diyecek. Bu baskı neticesi Müslümanlar isyan edip silaha sarıldılar. Çinlileri perişan ettiler.Zafere ulaşılacağı an Ruslar, Çinlilerle anlaştılar ve Doğu Türkistan'a girdiler. İki komünist ülkenin kıskacına giren Müslümanlar zor durumda kaldılar. Komünistler yerleşim merkezlerini ele geçirdi. Kırdakilerin şehir ile irtibatı kesildi.


Ruslar müthiş bir propagandaya giriştiler. Gençlerin kafalarındaki modeli değiştirmeye başladılar. Mücahidler bu defa Rus ve Çin komünistleriyle savaşırken bir cephe daha açıldı. Olayları sınıf çatışması şeklinde yorumlayan kendi evlatlarına karşı savaşmak zorunda da kaldılar. Peygamber modelini kafalardan silerken başımıza böyle bir belanın gelmesini hesap etmeliyiz muhterem Müslümanlar!


Bu vesile ile şu hususun hatırlatılmasını özellikle bugün zaruri görüyorum:


Seyrettiğiniz televizyonda, okuduğunuz gazetede ve birçok programlarda bizlere yuvamıza ve yavrularımıza ahlâksızların yaşantısı model olarak sunuluyor.Bu rastgele olan bir şey değildir.


Yuvalarımızda, yavrularımızla Peygamberimizi model alalım muhterem Müslümanlar! 

“Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin”


Mevlid Gecesini idrak eden herkes, ALLAH Teâlâ'nın: "De ki: Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü ALLAH bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok mağfiret edici, çok merhamet edicidir." (Zümer sûresi:53) müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümütlerini canlandırmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir. Bu âyet-i kerimede ALLAH Teâlâ'nın rahmet ve muhabbetinin sonsuzluğu ifade edilmektedir. O'nun rahmeti her şeyi kuşatmıştır, her insan bu ilâhî rahmetten istifade edebilir. Ancak şu hususa dikkat etmek gerekir ki "ALLAH'ın rahmetinden ümit kesmeyin" demek, günah işlemeye devam edin, demek değildir. Bundan maksat, en günahkâr insanların bile tevbelerinin kabul edileceğini bildirmek, dolayısıyla bir an evvel kötülükten vazgeçip ALLAH Teâlâ'ya dönmelerini teşvik etmektir. Çünkü tevbe kapısı daima açık.


Tevbe, sadece belli günahları işleyenlerin başvuracağı bir af kapısı değil, herkesin yapması gereken bir ibadettir. Kur'an-ı Kerim, ameli ne olursa olsun, istisna koymaksızın herkesi tevbeye davet etmekte ve şöyle buyurmaktadır: ".... Ey mü'minler! Hep birden, bütün günahlarınızdan ALLAH'a tevbe ediniz ki, felaha, kurtuluşa eresiniz." (Nûr Sûresi: 31)


Ruhi olgunluğun doruğuna yükselmiş peygamberlerle beşer arasında bu bakımdan fark yoktur. Egar el-Müzenî (R.A.)'den rivayete göre Sevgili Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz: "Ben günde 100 kez tevbe-istiğfar ederim" (Müslim, Zikr:41) buyururken bu gerçeğe işaret etmektedir. Bu itibarla, idrak ettiğimiz Mevlid Gecesini eşsiz bir fırsat bilelim ve hayatımızın son kandili gibi kabul edelim. Kandil gecelerinin, ömür yapraklarının birer birer koptuğu, son Mevlid Gecesinden bu yana bir yıl daha yaşlanıldığını unutmayalım. Her anın, her zaman diliminin gereğini yapabilenler, hayatlarının sonunda pişman olmayacaklardır.


Netice itibariyle, içerisinde bulunduğumuz bu mübarek günlerin kırbaçla dokunur gibi ruhumuza ihtar ettiği ortak bir hakikat vardır. Hal lisanıyla söylenen bu hakikat şudur: "İman edenler için, ALLAH'ın zikri ve kendilerine inen hakikat sebebiyle kalplerinin ürpereceği, saygıyla yumuşama zamanı daha gelmedi mi? Onlar, daha önce kendilerine kitap verilen, üzerlerinden uzun zaman geçtiği için kalpleri katılaşan kimseler gibi olmasınlar. Onlardan bir çoğu fasık, yoldan çıkmış kimselerdir." (Hadid Sûresi:16)


Büyüklerimizden olan, fakat zamanla eşkıyalık yapan bir çetenin reisi olan Fudayl b. İyaz "K.S.", bir gün yüksekçe bir duvarın üzerine çıkmış, aşık olduğu kadını seyrediyor, onunla muhabbet ediyordu. O sırada biraz ileride bir zat da yukarıdaki ayet-i kerimeyi okuyordu. Fudayl, kırbaç gibi ruhunda şaklayan: "Kalplerinin ürpereceği, saygıyla yumuşama zamanı daha gelmedi mi?"ayet-i kerimesini duyar duymaz kendini yere atmış ve: "O an geldi ya Rabbi" diyerek tevbe etmişti. (Beyhaki, Şuabu'l-İman, No:7316, 5/468, Kuşeyri, Risale, 57) İşte o an, Fudayl'ın Hakk'a vuslat yolunda yeni bir dönüm noktasıydı.


Ayet-i kerime bizi de tevbeye davet ederek içinde bulunduğumuz şu günlerde geniş mefhumuyla şöyle ihtarda bulunuyor:


Mevlid Gecesine eriştiniz, bir yılınızı geride bıraktınız. Bu elinizdeki son fırsat olabilir. Hâlâ ALLAH'ı zikrederek ve Kur'an-ı Kerim okuyarak kalplerinizin yumuşama zamanı gelmedi mi?" Biz de "O an geldi ya Rabbi" diyerek bütün günahlarımızdan tevbe edelim. Mevlid Gecesinin feyzinden hakkıyla istifade edebilmek için iyiliğe çalışmalı, gayrı meşru hallerden kaçınmalıdır. Kaçırdıklarımızı telafi etmeye çalışalım.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2009, 00:18:35 Gönderen: ((_irfan_)) » Logged
irfanmeclisi
Usta Üye
*

Puan: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 371


WWW


İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2009, 23:30:18 »

Abi Ellerine sağlık. Çok güzel bir yazı olmuş .Rabbim inş. o mubarek geceyi en iyi şekilde değerlendiren kullarından eylesin. Nebimizin dünyayı şereflendirdiği o mubarek gecede;
NEbimizin yüzü suyu hürmetine dualar geri çevrilmez ve kabul olur. Tüm islam alemi için Filistinliler için, Iraklılar için, Afganlar için, Çeçenle için ve dünyada zulüm gören tüm müslümanlar için dua etmeyi unutmayalım. Rabbim bu mubarek geceyi tüm İslam Alemine hayırlı kılsın.
Logged


Ce§uR
Administrator
Tiryaki Üye
*

Puan: 1002
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 693


Seni Sevmeyen Ruh Ölüdür Yaresulallah
İlahi Dinle

İlahi Dinle

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2009, 20:38:55 »

Logged
 
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer:  

Tasarim ©Ce§uR 2010 | CeSur Web Tasarım Bilişim Teknolojileri

SiteMap | iSLami Radyo


MKPortal ©2003-2008 mkportal.it